Biznes

Cel produkcji

Off 87

rp_ekonomia37.jpgCelem produkcji ustroju kapitalistycznego nie jest zaspokajanie potrzeb społeczeństwa, lecz pomnażanie zysku. Ujmując problem od strony rzeczowej, głównym środkiem pomnażania zysku jest powiększanie rozmiarów przedsiębiorstwa bądź zakładanie nowych przedsiębiorstw. Umożliwić to 'może wyłącznie akumulacja kapitału. Kapitaliści dążą więc do uzyskiwania jak największej akumulacji. W tym celu starają się osiągnąć jak największe zyski, a także zgromadzić środki na akumulację z innych źródeł niż zysk (przez emisję akcji sprzedawanych ludności, z oszczędności składanych w bankach przez warstwy niekapitalistyczne). We wcześniejszych stadiach część kapitalistów, zwłaszcza ?dorabiających się”, ograniczała także swoje wydatki osobiste, aby tylko jak najwięcej akumulować. Jednakże dążenie do możliwie największej akumulacji napotyka antagonistyczne sprzeczności. Najważniejszą z nich jest sprzeczność między celem produkcji kapitalistycznej a celem działalności ludzi pracy, znajdująca wyraz w sprzeczności między zyskami a płacami. Maksymalizacja zysku, a zarazem osiąganie wysokiej akumulacji są sprzeczne ze wzrostem płac, dlatego immanentną cechą kapitalizmu jest tendencja do hamowania wzrostu płac.

Ciekawe artykuły o biznesie i finansach:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy małe kasy dla praników można zakupić w Lublinie, Krakowie czy Katowicach?

View Results

Loading ... Loading ...

Kategorie

Komentarze:

Losowe wpisy:

  • Biuro rachunkowe Chorzów

    Gdy decydujemy się założyć działalność gospodarczą – niezależnie od tego czy będziemy to robić w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki jawnej, spółki komandytowej, partnerskiej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – potrzebne nam będzie dobre i profesjonalne biuro rachunkowe. Gdy zdecydujemy się na dobre biuro rachunkowe Chorzów będzie tym miastem, w którym takie biuro bez problemu…

  • Druk pieniadza

    Im większe były potrzeby, tym więcej drukowano pieniądza. Wzrostowi masy pieniądza nie towarzyszył jednak odpowiedni wzrost produkcji towarów i usług, co powodowało szybki spadek jego siły nabywczej (deprecjację). Za jednostkę pieniądza można było kupić coraz mniej. W tych warunkach pieniądz papierowy dokonuje ogromnej redystrybucji wartości. Im bardziej jest nią obciążony, tym mniej się nadaje do…

Archiwa