Ekonomia

Definicja akumulacji

Off 96

rp_gospodarka4.jpgAkumulacja jest to część dochodu narodowego przeznaczona na zwiększenie zasobu majątku narodowego, głównie na inwestycje. Akumulacja obejmuje nakłady wszystkich podmiotów gospodarujących, a więc także wydatki ludności na inwestycje (budownictwo .mieszkaniowe, zakup narzędzi rolniczych itd.). Podział dochodu narodowego na akumulację i spożycie należy do podstawowych kwestii ekonomicznych. Jej naświetlenie nie może być tutaj w pełni przedstawione, gdyż” podział ten zależy od wielu czynników, które będą omawiane w następnych rozdziałach. Przedstawimy ją przeto w tzw. pierwszym przybliżeniu. Wykazaliśmy poprzednio, że w danym czasie i miejscu istnieje określone minimum standardu stopy życiowej robotników i pracowników, a w ustroju kapitalistycznym ? także klasy kapitalistów i warstw pośrednich. Istnieje także niezbędne minimum wydatków na spożycie zbiorowe. To określone minimum spożycia wyznacza górną granicą stopy akumulacji, tzn. jej udziału w dochodzie narodowym. W tym ujęciu suma akumulacji jest residuum części dochodu narodowego, która nie musi być skonsumowana. Jednakże wysoka akumulacja ogranicza (zwęża) w danym czasie konsumpcję przy danym dochodzie narodowym ? o ile zostanie zwiększona akumulacja, o tyle musi zostać zmniejszona konsumpcja). Jest przeto zrozumiałe, że bardzo wysoka akumulacja może uzyskiwać akceptacje społeczną tylko w wyjątkowych warunkach.

Ciekawe artykuły o biznesie i finansach:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy małe kasy dla praników można zakupić w Lublinie, Krakowie czy Katowicach?

View Results

Loading ... Loading ...

Kategorie

Komentarze:

Losowe wpisy:

  • Zamówienia publiczne przetargi

    Zamówienia publiczne przetargi Konkursy firm. Na pewno wielu z was uczestniczyło kiedyś konkursie. Być może była to szkoła podstawowa, gimnazjum albo liceum, nieważne – sam fakt istnienia jakichś zasad, do których należało się dostosować, był ponad wszelką wątpliwość niezwykle charakterystyczny. Podobnie ma się sprawa z konkursami dla firm, czyli inaczej przetargami. Aby wygrać przetargi należy…

  • Inwestowanie w miedź

    Inwestowanie w miedź Miedź jest metalem półszlachetnym mającym bardzo szerokie zastosowanie we współczesnym przemyśle. Dlatego wielu inwestorów zaczyna traktować ją jako możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. Skupują oni ten metal w nadziei, że za kilka lat jego cena osiągnie znacznie wyższy poziom, dzięki czemu będzie można sprzedać z pokaźnym zyskiem zgromadzone zapasy. Miedź jest wciąż wydobywana…

Archiwa