Kredyty

Dochody

Off 74

rp_praca17.jpgDochód narodowy można podzielić na trzy główne części: płace i inne wynagrodzenia zatrudnionych w sferze produkcyjnej, zyski wszystkich przedsiębiorstw, dochody sfery nieprodukcyjnej. Jeżeli nadwyżka ekonomiczna, tj. przyrost dochodu narodowego, zwiększy się o określony procent, np. 5’% w ciągu roku, to podział tej nadwyżki mógłby być proporcjonalny, tak że płace i zyski oraz dochody sfery nieprodukcyjnej wzrosłyby przeciętnie też o 5%. Gdyby wszakże sytuacja ta występowała w ciągu dłuższego okresu, to wtedy tendencja szybszego rozwoju sfery nieprodukcyjnej niż produkcyjnej nie mogłaby dojść do głosu. A to dlatego, że nie byłoby środków na przyspieszenie rozwoju tej sfery. Ponieważ jednak tendencja ta toruje sobie drogę, gdyż determinują to zarówno potrzeby rozwoju sił wytwórczych, jak i potrzeby ogólnospołeczne, płace muszą rosnąć wolniej niż wzrasta nadwyżka ekonomiczna. Dowód tej samej tezy w sytuacjach (okresach), gdy działy I i III rozwijają się szybciej  od działu II i sfery nieprodukcyjnej,  jest podobny. Szybszy wzrost działów I i III oznacza, iż w tych działach zatrudnienie wzrasta szybciej niż w pozostałych. Działy I i III nie wytwarzają środków konsumpcji. W okresie budowy nowe obiekty nie dają jeszcze produktów,  pochłaniają natomiast  środki,  w  tym  środki na  fundusz  płac robotników i pracowników zatrudnionych przy tych budowach. Dział II musi więc dostarczyć środki konsumpcji dla zwiększonego wzrostu  zatrudnienia w działach I i III.

Ciekawe artykuły o biznesie i finansach:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy małe kasy dla praników można zakupić w Lublinie, Krakowie czy Katowicach?

View Results

Loading ... Loading ...

Kategorie

Komentarze:

Losowe wpisy:

  • Taxi Bagażowe

    Wydarzenia zeszłego miesiąca zmusiły mnie do relokacji mojego gabinetu okulistycznego. Rosnący czynsz za wynajem lokalu dla potrzeb mojego gabinetu okulistycznego wraz ze spadającą liczbą klientów z niego korzystających, co podyktowane było znacznym wyludnieniem się osób z dzielnicy Limanowej, w której działam od paru lat, doprowadziły mnie do podjęcia decyzji o zmianie siedziby mojego gabinetu. Decyzja…

  • Nie daj się złapać

    Czy spotkałeś się kiedyś z próbą przedstawienia Ci niezawodnego sposobu na własny biznes? Być może był to ktoś z Twojego otoczenia, znajomy? Wielu z nas już się to przytrafiło. Tego typu propozycje najczęściej prowadzą do wejścia w piramidę finansową. Nie daj się naciągnąć na obietnice szybkiego zarobku i łechtanie ego rozmowami o Twoich ambicjach do…

Archiwa