Edukacja i Nauka

Kalendarze Adwentowe – jedna z wielu form kalendarzy

Off 1
Kalendarze Adwentowe – jedna z wielu form kalendarzy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Kalendarze Adwentowe – jedna z wielu form kalendarzy

Od pewnego czasu pojawiają się w naszych domach coraz częściej kalendarze adwentowe. Stanowią one świąteczną ozdobę i nastrajają nas do wspaniałego czasu jakim są Święta Bożego Narodzenia.

Pierwsze takie kalendarze powstały w XIX wieku i wykonywane były przez zakonników na ścianach za pomocą kredy. Od dawna ludzie chcieli zaakcentować ten niezwykły przedświąteczny czas, kiedyś akcent ten stanowiły zegary, które odmierzały czas do Wigilii. Malowało się kreski kredą na drzwiach lub wieszało obrazki po jednym na każdy dzień- tymi metodami również odmierzano czas do świąt. Nie ma na ten temat pewnych informacji, ale najprawdopodobniej w 1904 roku wydrukowano pierwszy taki kalendarz i był on dodatkiem do gazety.

Obecnie kalendarze takie pojawiają się w postaci pudełeczek, które są kolorowe i zawierają czekoladki na każdy dzień od 1 grudnia do 24 grudnia. W Szwecji istnieje zwyczaj zapalania świeczki każdego ranka. Wraz z jej spalaniem upływa także dni do Wigilii. Kalendarz adwentowy jest czymś wyjątkowym. Nie ma w nim miesięcy, ani poszczególnych dni tygodnia. Kalendarze książkowe otwieramy i po prostu szukamy konkretnego dnia, by zapisać co trzeba zrobić, adwentowe natomiast mają zupełnie inne przeznaczenie.

Kalendarz adwentowy odlicza dni do jednego konkretnego święta. Adwent rozpoczyna się w niedzielę i musi zawierać w sobie cztery z rzędu niedziele do Wigilii. W przedświątecznym okresie taki właśnie kalendarz możemy bez kłopotu kupić w każdym sklepie. Możemy również postarać się wykonać go własnoręcznie. Szczególnie dzieciom taka praca się spodoba. Możemy zrobić go z kartonika, w którym wytniemy 24 okienka. W każdym z nich powinna czekać jakaś mała niespodzianka np. cukierek lub czekoladka. Tworząc takie dzieło dzieci na pewno będą miały frajdę i niecierpliwie czekały będą na kolejny dzień, by znów dostać jakiś upominek. Warto zrobić taki kalendarz ponieważ to nie tylko świetna zabawa, ale dziecko uczy się cierpliwości i liczenia. Poza tym podczas takiej właśnie twórczej zabawy możemy spędzić z własnym dzieckiem więcej czasu, a przecież w obecnych zabieganych czasach jest to doskonały pomysł.

Większość ludzi uwielbia Święta Bożego Narodzenia. Oczekuje się na Narodziny Jezusa, ale oczywiście nie ma co ukrywać jest to również czas poszukiwania prezentów, robienia zakupów. Jest to magiczny czas, a święta przeważnie kojarzą się nam z dzieciństwem. Przywołują wspomnienia. Wyobrażamy sobie domowe przygotowania. Zapach pierników, choinki, krzątanie się po kuchni i to ciągłe rozmyślanie o tym, czy Święty Mikołaj naprawdę istnieje i czy obdaruje nas prezentami. Często osoby, które nie bardzo lubią święta dają się ponieść tej magii. Podobno wtedy łatwiej jest się z kimś pogodzić, wybaczyć i zapomnieć o tym co złe. Nawet jeśli nieduża liczba osób tak uważa warto kupić lub zrobić samemu taki właśnie kalendarz adwentowy i odliczać dni do Wigilii.

Może przydałyby się także inne kalendarze, które odmierzałyby czas do innych ważnych dni? Jeśli przywiązuje się wagę do Bożego Narodzenia można także do innych świąt, albo niekoniecznie świąt ale ważnych wydarzeń np. matury? Pomysłowość producentów nie ma granic, więc chyba możemy się spodziewać, że takie powstaną.

Póki co takie kalendarze podobnie jak adwentowe możemy zrobić sami. Będzie to zapewne kosztowało trochę wysiłku, ale ile będzie radości z własnoręcznie wykonanego dzieła. Nie ma tez przeszkód byśmy sami tworzyli nie tylko takie oryginalne kalendarze, ale także zwykłe te używane na co dzień. Cóż za kłopot na wielkim kartoniku stworzyć jednoplanszowy kalendarz ścienny? Trochę chęci, kreatywności i na pewno się uda. Opcją dla osób bardziej leniwych lub takich które uważają, że nie posiadają zdolności plastycznych jest zakup kalendarza w sklepie. Kalendarze 2013 już na pewno zagościły na sklepowych półkach.

Często nawet nie przyjdzie nam do głowy, że kalendarz z pozoru tak zwykła rzecz może przynieść tyle radości. Na pewno nie tylko na twarzach dzieci pojawia się uśmiech, kiedy otwierają okienko i widzą w nim słodką niespodziankę w postaci czekoladki. Warto nie tylko oczekiwanie na Wigilię umilać sobie drobnymi słodkościami. Kiedy czekamy na szczególnie ważny dzień możemy także stworzyć sobie taki kalendarz z niespodziankami.

Ciekawe artykuły o biznesie i finansach:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy małe kasy dla praników można zakupić w Lublinie, Krakowie czy Katowicach?

View Results

Loading ... Loading ...

Kategorie

Komentarze:

Losowe wpisy:

  • Kasy fiskalne Bielsko-Biała

    Kasy fiskalne w Bielsku-Białej Kasa fiskalna to urządzenie znane chyba każdemu. Inna jego nazwa to kasa rejestrująca. Jest to takie urządzenie elektroniczne, które to ma na celu rejestrować zapis obrotu, a także kwot podatku należnego ze sprzedaży. Nim taka kasa rejestrująca zostanie dopuszczona do użytku jest ona bardzo dokładnie sprawdzana. Chodzi tutaj zarówno o jej…

  • Analiza finansowa

    Każde nastawione na sukces przedsiębiorstwo potrzebuje sprawnego zarządzania swoim kapitałem. By usprawnić ten proces wykorzystuje się różnorodne narzędzia biznesowe. Na pewno kluczowe jest kontrolowanie sytuacji finansowej firmy i monitorowanie przepływu kapitału. Skuteczność tego procesu zależy od analiz działań podejmowanych przez zarząd spółki. Analiza finansowa to właśnie ten instrument, który pozwala na rozeznanie się w sytuacji…

Archiwa