Edukacja i Nauka

Metody empiryczne i logiczne

Off 2

Współczesne metody badawcze nie pozwalają odróżnić publicznych wypowiedzi od prywatnych sądów o sobie. Brak jest reguł wnioskowania, które pozwoliłyby przejść od faktów 386 obserwowalnych (wypowiedzi) do faktów nieobserwowalnych (myśli o sobie).

Trzeba stwierdzić, że wielu badaczy niezbyt interesuje się tym zagadnieniem. Zakładają oni, że odpowiedź na pytanie kwestionariusza jest identyczna z określoną samooceną czy standardem osobistym. Takie założenie trudno uznać za racjonalne, chociażby dlatego, iż badania wykazują, że o ile samooceny czy standardy osobiste są względnie stałe w danej chwili t, o tyle samoprezen- tacja zmienia się w zależności od okoliczności. Dlatego też potrzebne są metody empiryczne (na przykład testy) i metody logiczne (na przykład reguły wnioskowania), które pozwalają nam przejść od „wypowiedzi o sobie” do „myśli o sobie”, od faktów obserwowalnych do treści świadomości. Zagadnienie to ma kluczowe znaczenie, ponieważ działanie człowieka jest regulowane przez sądy osobiste, a więc przez myśli o swoich zaletach, wadach i preferencjach. Bez opracowania odpowiednich narzędzi badania tych myśli trudno byłoby mówić o regulacyjnej funkcji samowiedzy.

W jaki sposób można ujawnić treść świadomości, jak odkryć prawdziwe sądy opisowe czy samooceny? Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest prowadzenie badań, które nazwę multisytuacyjnymi. Polegają one na tym, że psycholog w różnych warunkach i w różnych okolicznościach prosi jednostkę o dokonanie samocharakterystyki, czyli o sformułowanie wypowiedzi na jej własny temat.

Ciekawe artykuły o biznesie i finansach:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy małe kasy dla praników można zakupić w Lublinie, Krakowie czy Katowicach?

View Results

Loading ... Loading ...

Kategorie

Komentarze:

Losowe wpisy:

  • Biuro rachunkowe Chorzów

    Gdy decydujemy się założyć działalność gospodarczą – niezależnie od tego czy będziemy to robić w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki jawnej, spółki komandytowej, partnerskiej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – potrzebne nam będzie dobre i profesjonalne biuro rachunkowe. Gdy zdecydujemy się na dobre biuro rachunkowe Chorzów będzie tym miastem, w którym takie biuro bez problemu…

  • Projektowanie sklepów internetowych

    W dzisiejszych czasach panuje moda na zakładania własnych działalności gospodarczych. Choć ich branże są różne, coraz więcej ich planuje swoje działania w Internecie – niektóre nawet porzucają działalność w świecie rzeczywistym właśnie na tę internetową. Jeżeli planujemy jednak założenie sklepu internetowego, musimy zastanowić się nad tym, jak on będzie wyglądał i działał. Projektowanie sklepów internetowych…

Archiwa