Kredyty

Akumulacja

Off 126

rp_kredyty4.jpgWytwarzana przez przedsiębiorstwa wartość dodatkowa (produkt dodatkowy) może być konsumowana lub gromadzona. Nagromadzoną jej część, zwiększającą majątek produkcyjny i nieprodukcyjny, nazywa się akumulacją. Jest to materialna podstawa rozwoju produkcji oraz poprawy warunków życia ludzi. W skali mikroekonomicznej jest to zwiększenie kapitału (majątku) jednostek gospodarczych, w skali zaś całej gospodarki jest to przyrost majątku narodowego, na który składają się inwestycje produkcyjne i nieprodukcyjne netto oraz wzrost zapasów i rezerw. W kapitalizmie dążenia poszczególnych jednostek do zwiększania swego bogactwa prowadzą do sprzeczności interesów oraz do konkurencji. Każde przedsiębiorstwo dąży do osiągania jak największego zysku, dobrej pozycji na rynku, dostępu do tanich źródeł zaopatrzenia, patentów, wyłączności produkcji itd. Dążenia te ścierają się, osiąganie lepszych wyników przez jednych oznacza zwykle pogorszenie sytuacji pozostałych. W walce konkurencyjnej decydującym czynnikiem jest wielkość kapitału, którym dysponuje przedsiębiorstwo. Od tego zależą możliwości zarówno realizowania zakrojonych na większą skalę prac badawczo-rozwojowych oraz przygotowywania i podejmowania produkcji nowych wyrobów jak i wprowadzania bardziej skutecznych technik produkcji, zwiększania dzięki temu wydajności pracy, obniżania kosztów i uzyskiwania nadzwyczajnej wartości dodatkowej. Duży kapitał pozwala również skutecznie promować sprzedaż wytwarzanych produktów, tworzyć rezerwy na wypadek załamań koniunktury itd.

Ciekawe artykuły o biznesie i finansach:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy małe kasy dla praników można zakupić w Lublinie, Krakowie czy Katowicach?

View Results

Loading ... Loading ...

Kategorie

Komentarze:

Losowe wpisy:

  • Doradca kredytowy

    W dobie internetu wszystko jest dostępne na wyciągnięcie ręki, dokładnie wyciągnięcia ręki do komputera. Dziś nawet tak ważkie szczegóły branego kredytu, ustalić można przez internet. Doradca kredytowy online pobierze od nas szczegółowe informacje, przedstawi oferty. Możemy omówić z nim wszystko na chacie. Nie ma konieczności wychodzenia z domu, urywania się z pracy, kiedy pogoda brzydka,…

  • Cechy sposobu produkcji

    Główne, podstawowe cechy sposobu produkcji każdego ustroju społecznego są następujące: a)  dominujący rodzaj. własności środków produkcji (własność prywatna, społeczna, rodzinna); b)  sposób  łączenia  pracy  ze środkami  produkcji  (praca  przymusowa, najemna, zespołowa, uspołeczniona); c)  ceł produkcji  i  środki  jego  realizacji  (maksymalizacja  zysku,  zaspokajanie potrzeb społeczeństwa, potrzeb osobistych); charakter procesu produkcji oraz podziału i wymiany (żywiołowy, planowy);…

Archiwa