Ostróda arena praca

Co to jest Assessment Centre

Off 150
Co to jest Assessment Centre
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Assessment Centre zyskuje obecnie coraz większą popularność jako jedna z metod rekrutacji. Aplikując na dane stanowisko (niekoniecznie kierownicze) musisz być przygotowany na to, że być może zamiast na rozmowę kwalifikacyjną zostaniesz zaproszony właśnie na AC. W takim wypadku większość porad na temat przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej będzie dla ciebie nieprzydatna, gdyż AC rządzi się swoimi prawami. Jak przygotować się do takiej formy rekrutacji, jakie są jej reguły?

Na czym polega Assessment Centre

AC to nowoczesna forma rekrutacji, która wykorzystując różne narzędzia kompleksowo sprawdza predyspozycje kandydatów na dane stanowisko. Poprzez wywiady, testy psychologiczne, gry i zagadki możliwe jest poznanie umiejętności kandydata zgodnie z profilem danego stanowiska. Planując swój rozwój zawodowy i zmianę stanowiska pracy warto wiedzieć, czym takie spotkanie różni się od klasycznej rozmowy kwalifikacyjnej i w jaki sposób sprawdzane są umiejętności kandydatów.

Assessment Centre a rozmowa kwalifikacyjna

Jak wykazały badania przeprowadzone przez IPK (dawniej Instytut Promocji Kadr) Assessment Centre i rozmowa kwalifikacyjna są najbardziej stresującymi rekrutacji. Rozmowa kwalifikacyjna jest zdecydowanie bardziej powszechna, a do większości pytań padających w jej trakcie można się przygotować, natomiast AC jest zdecydowanie mniej przewidywalna. Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj opiera się na teoretycznej rozmowie na temat umiejętności podczas, gdy AC sprawdza predyspozycje kandydata do pracy w praktyce, dlatego też jest zdecydowanie bardziej trafna prognostycznie. Ponadto AC jest bardziej obiektywną metodą wyboru pracownika, gdyż ocenie podlega konkretne zachowanie kandydata, dzięki czemu można uniknąć błędów spostrzegawczych, jakie zdarzają się w przypadku tradycyjnej rozmowy. AC jednak jest dużo bardziej kosztowne (przygotowanie materiałów) oraz czasochłonne (zazwyczaj dzieli się na kilka etapów i prowadzone jest czasem nawet przez kilka dni). Dlatego też w większości przypadków na tę formę rekrutacji decydują się duże firmy poszukujące osób na stanowiska kierownicze.

AC – sposoby sprawdzania umiejętności kandydata

Najbardziej powszechnym sposobem na sprawdzenie predyspozycji kandydata do pracy są różnego rodzaju ćwiczenia – niektóre realne, a niektóre symulacyjne. Część z nich ma charakter indywidualny, inne mogą być realizowane jedynie pracując w grupie. Wykorzystując różnego typu programy komputerowe możliwe jest sprawdzenie umiejętności, które są potrzebne księgowej, sekretarce czy grafikowi komputerowemu.

Zadania symulacyjne natomiast to różnego typu prezentacje sprawdzające kreatywność kandydata, jego sposób myślenia i zachowanie się w sytuacjach hipotetycznych. W grupie sprawdza się umiejętności komunikacyjne, sposoby rozwiązywania konfliktów czy odnalezienia wyjścia z danej sytuacji (case study) lub umiejętności kierownicze. Często w przebiegu AC pojawia się również zadanie określane jako ,,koszyk zadań” w którym narzucając potencjalnemu pracownikowi wiele zadań do wykonania obserwuje się, które z nich wykona najpierw, które później sprawdzając, czym kieruje się dana osoba przy ustalaniu priorytetów.

testBardzo często do selekcji kandydatów wykorzystywane są również różnego rodzaju testy. Najbardziej wszechstronne są testy umiejętności badające sprawność manualną czy szybkość postrzegania. Testy osobowości z kolei skierowane są do osób ubiegających się o stanowiska, w których cechy charakteru odgrywają pierwszorzędną rolę np. na stanowisku managera. Testy na inteligencję natomiast badają zazwyczaj możliwości analitycznego myślenia, kojarzenia faktów, wiązania ich ze sobą i wyciągania wniosków. Zazwyczaj zadania są skonstruowane tak, by każda cecha była badana przynajmniej w dwóch ćwiczeniach.

W praktyce nie oznacza to jednak, że każda z podanych metod zostanie zastosowana, Zazwyczaj typy zadań są dopasowywane do kluczowych umiejętności, które powinien posiadać kandydat na danym stanowisku.

Jeśli i ty zostałeś zaproszony na Assessment Centre przygotuj się na to, że w rekrutacji udział weźmie co najmniej kilka kandydatów oraz asesorów, a takie spotkanie potrwa dłużej niż rozmowa kwalifikacyjna. Nie jesteś w stanie przewidzieć, jakie zadania zostaną ci powierzone do wykonania, ale ważne byś zadbał o swoje dobre samopoczucie przed spotkaniem. Asesor będzie cię obserwował w trakcie wykonywania zadań dlatego też, postaraj się zachowywać naturalnie, nie przewiduj jakie zdolności będą sprawdzane poprzez dane ćwiczenie. Zazwyczaj odpowiedź na temat twojego wyniku otrzymasz w ciągu kilku dni.

Ciekawe artykuły o biznesie i finansach:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy małe kasy dla praników można zakupić w Lublinie, Krakowie czy Katowicach?

View Results

Loading ... Loading ...

Kategorie

Komentarze:

Losowe wpisy:

  • Skup monet Wałbrzych

    Skup monet wałbrzych to profesjonalnie prowadzony biznes, który nastawiony jest na spełnienie oczekiwań każdego klienta. Jak skupy próbują do siebie przekonywać klientów? Konkurencja jest na tyle duża, że większość właścicieli skupów decyduje się na wprowadzenie atrakcyjnych cen. Nie brakuje także propozycji przyjazdu do klienta, jeżeli tylko mamy do czynienia z uzasadnionymi przypadkami. Klienci za sprawą…

  • Kasy fiskalne Łódź

    Kasy fiskalne w obrocie handlowym W obrocie handlowym kasa fiskalna staje się koniecznością dla coraz większej liczby przedsiębiorców. Grupa transakcji, które muszą być ewidencjonowane na kasie fiskalnej w przypadku transakcji z podmiotami prywatnymi, ulega ciągłemu poszerzaniu. Zajmujesz się sprzedażą, planujesz jej rozpoczęcie, już dziś warto zaplanować zakup narzędzia do ewidencji transakcji kupna-sprzedaży. Należy przy tym…

Archiwa